מפנקים את האהובים עם 10% הנחה על כל האתר קוד קופון : ISRAEL10 עובדים כרגיל עקב המצב
מפנקים את האהובים עם 10% הנחה על כל האתר קוד קופון : ISRAEL10 עובדים כרגיל עקב המצב
תמונה של מזוזה לבנה מבטון

מהו סדר קביעת מזוזה? – המפתח להכניס ברכה וקדושה לבית שלכם

תארו לעצמכם את הרגע המרגש שבו משפחת לוי נכנסת לבית החדש שלהם בירושלים. אחרי חודשים של תכנון, בנייה וציפייה, הם סוף סוף עומדים בכניסת הבית, מוכנים לפתוח פרק חדש בחיים שלהם. שניה לפני שהם נכנסים פנימה, הם עוצרים לרגע, ניגשים למזוזה בדלת הראשית ומוציאים מזוזה מעוצבת ועטופה בזהירות. זה הרגע המיוחד שבו הם מקיימים את סדר קביעת המזוזה, מצווה עתיקה שמסמלת את כניסת הקדושה והברכה אל הבית. עם כל פעימה של הלב, הם מרגישים את המשמעות העמוקה של המעמד, ויודעים שזה הבסיס האמיתי לבניית בית יהודי חם ואוהב.

עיצובים שונים של מזוזות מבטון

מהי מזוזה ומשמעותה ביהדות?

המזוזה היא לא סתם חלק קטן בפתח הדלת, אלא היא כמו מפתח שפותח את הדלת הרוחנית בבית. על מגילת הקלף הזאת כתובות פרשיות חשובות מהתורה, שמזכירות לנו את המחויבות שלנו לקב"ה ולמצוותיו.

על פי ההלכה, צריך להניח מזוזה בכל פתח שמיועד למגורים בבית - חוץ משירותים ומקלחת כמובן. זה לא רק דבר חשוב מבחינה הלכתית, אלא גם נחשב לסגולה לשמירה והגנה על כל בני הבית. חז"ל אפילו אמרו שבזכות מצוות המזוזה אנחנו זוכים לחיים ארוכים יותר!

אז כדאי להקפיד על קביעת המזוזה בכל המשקופים, כדי להרחיב את הברכה והשפע בבית שלכם. זה ממש כמו מפתח שפותח את הדלת להשראת השכינה ולהגנה האלוקית.

צעד אחר צעד – מהם שלבי קביעת המזוזה?

 1. בחירת המזוזה: רצוי להקפיד לרכוש מזוזה כשרה שנכתבה על ידי סופר סת"ם מומחה ומוסמך, על גבי קלף איכותי ועם דיו כשר.
 2. בדיקת המזוזה: גם אם המזוזה נקנתה מסופר אמין, מומלץ לבדוק את הכשרות שלה לפני הקביעה.
 3. קביעת זמן: נהוג לקבוע את המזוזה ביום, ורצוי בשעה לא מוקדמת מדי או מאוחרת מדי. 
 4. הכנת המקום: רצוי לנקות ביסודיות את המשקוף ולהוריד כל לכלוך או חפץ שיכול להפריע בתהליך הקביעה.
 5. הברכה: לפני קביעת המזוזה, צריך לברך "אשר קדשנו במצוותיו וציוונו לקבוע מזוזה".
 6. הצמדת המזוזה: מצמידים את המזוזה לחלק הימני של מזוזת הדלת, בגובה של כשני שליש מהמשקוף.

מילים של קדושה – ברכות סדר קביעת המזוזה

בקביעת המזוזה הראשונה בבית, אומרים את ברכת "לקבוע מזוזה" בקול ברור. אחר כך, בשאר משקופי הבית פשוט קובעים את המזוזות בלי לברך שוב, רק במידה והיה הפסק ממש גדול בין הקביעות.

חשוב להקפיד על נוסח הברכה ולהזכיר את שם ה' בכבוד. ויש אנשים שנוהגים להוסיף פסוקים או תפילות אישיות, כמו "שיר של פגעים" או מזמורי תהילים, כדי להתפלל על שמירה והגנה לבית ולכל מי שגר בו.

העיקר זה להרגיש שהמזוזה פותחת את הדלת להשראת ה' בבית שלכם. זה לא סתם מצווה יבשה, אלא הזדמנות להרגיש יותר קרובים אל הקב"ה ולהביא ברכה לכל הבית. במקומות מובילים כמו "רקמת המלך", שמתמחים במזוזות מהודרות ואיכותיות, תוכלו למצוא בתי מזוזה מעוצבים בצורה יפה ומייצגת.

בית מזוזה דמוי בטון לבן מלוכלך ברכת הבית "ש" זהב גודל 15 ס''מ

קובעים נכון – טיפים לקביעת מזוזה הלכתית

 • חשוב לוודא שהמזוזה נקבעת בגובה ומיקום נכונים, בצד ימין של המשקוף.
 • הצמידו את המזוזה בצורה חזקה ויציבה, ככה שלא תיפול או תזוז מהמקום.
 • תשתדלו לקבוע את המזוזה כמה שיותר מוקדם לאחר המעבר לבית החדש.
 • בנוסף למזוזה בכניסה הראשית, תקפידו על מזוזות בכל פתחי החדרים הרלוונטיים.
 • מומלץ לבדוק את הכשרות של המזוזות אחת לכמה שנים, למקרה שיש בהן פגם.

על ידי זה שנשים לב לפרטים ההלכתיים והמעשיים, נוכל להפוך את קביעת המזוזה למעמד מרגש ומשמעותי, שישפיע על אווירת הבית כולו. אם אתם מחפשים מזוזות כשרות ומעוצבות אישית, ב"רקמת המלך" תוכלו למצוא שפע של עיצובים שיעזרו לכם לקיים את המצווה כהלכה, ויוסיף סטייל לבית.

לסיכום, קביעת המזוזה היא רגע מאוד מיוחד שמביא ברכה וקדושה לבית החדש! כשאנחנו דואגים לכל הפרטים ההלכתיים והמעשיים, מהבחירה ועד הקביעה, זה לא רק מצווה חשובה - זה גם מכניס הרגשה של השראת השכינה והגנה אלוקית לתוך הבית.

זו כמו מפתח רוחני שמחבר אותנו לאמונה שלנו ולמסורת היהודית. וזה יוצר אווירה חמה ואוהבת בכל פינה בבית. אז חשוב לשים לב שהמזוזות תמיד יהיו במצב טוב, ולהתעדכן בכל מיני מנהגים חדשים, כדי להמשיך ולשמור על הבית שלכם מבורך ומוגן.

מוזמנים לבקר באתר "רקמת המלך", בו אפשר למצוא בתי מזוזה מעוצבים ברמה גבוהה שיהפכו את הרגע הזה למיוחד עוד יותר. אז כשתקבעו את המזוזה, זכרו שזה לא סתם עניין טכני - זה רגע ממש מרגש שמחבר אתכם לקב"ה ולמסורת שלנו. תהנו מהרגע המיוחד הזה ותשמרו על הבית שלכם בברכה!

קריאת תהילים: המפתח לשינוי חיים ולישועה
מה זה טלית ולמה מקיימים את המצווה הזו?